Съществуват две основни гледни точки относно това, [highlight] какво представлява алкохолизма [/highlight] :
- Според първата от тях, алкохолизмът е болест като всички останали, а алкохолиците са жертви на своята физиология и са безпомощни да контролират поведението си. Склонността на различните хора да станат алкохолици силно зависи от тяхната наследственост, пол, расова принадлежност и от характера на личността им.
- Другият подход към алкохолизма го третира както зависимостта към всички вещества като опиатите, стимулантите, никотина и т. н.; според него в основата на зависимостта лежи способността на алкохола да въздейства като положителен стимул, което подтиква към употребата му.
Определението на СЗО за алкохолизма гласи: „Алкохолици са тези хора, които пият значително количество алкохол, чиято зависимост към него е достигнала такава степен, че имат забележими умствени разстройства или това влияе върху телесното и психическото им здраве, отношенията им с другите хора и функциите им на социални и икономически субекти. Тук се включват също така и тези, които показват начални признаци на такова развитие.“
За да разбере човек дали има проблем с алкохола, Националният институт по алкохолна злоупотреба и алкохолизъм препоръчва да се направи следния тест:
- Тревожите ли се за това, че трябва да спрете или да намалите количеството алкохол, което приемате?
- Дразните ли се от това, че другите ви критикуват по отношение на алкохола?
- Чувствате ли се виновен, затова че пиете?
- Имате ли нужда от сутрешно „събуждащо” питие за да успокоите нервите си?
[notification type=“notification_info“ ]Ако отговорите с „да” на поне един от тези въпроси, значи имате проблем с алкохола. Ако отговорите на повече от един въпрос с „да” значи проблемът е сериозен.[/notification]
Алкохолиците често страдат от липса на спомен за минали събития, загуба на способността за запомняне на нова информация и дезориентация. Тези симптоми са известни като психоза на Корсаков и са резултат от забелязаното от Вернике увреждане на някои части на мозъка, дължащо се на недостиг на витамин В1; често те се разглеждат като един синдром на Вернике-Корсаков. Освен него алкохолиците имат и други неврологични нарушения, които могат да достигнат до степен на алкохолна деменция. Както е отбелязал на времето крал Макбет, алкохолът „възбужда желанието, но отнема възможностите“. Хроничните алкохолици страдат от импотентност и загубват интерес към секса.
Освен моралните негативи, алкохолиците често са обект и на нормативни ограничения. Така например член 5-ти от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи гласи:
1. Всеки има право на свобода и сигурност. Никой не може да бъде лишен от свобода освен в следните случаи и само в съответствие с процедури, предвидени от закона:
е) законно лишаване от свобода на лице с цел да се предотврати разпространението на инфекциозни болести, както и на душевноболни лица, алкохолици, наркомани или скитници …
На този етап на развитие на колективното съзнание, съвременното общество все още третира алкохолизма по-скоро като пристрастеност, отколкото като заболяване. В същото време „Злоупотреба с алкохол, при която се достига до настъпването на органни и психо-социални увреждания”, в традиционната медицина се нарича Алкохолна болест. Това означава, алкохолизмът е заболяване и към алкохолиците обществото следва да се отнася като към болни хора!
[notification type=“notification_info“ ]Статията е предоставена от д-р Анелия Биволарска[/notification]
Прочети още:
– [highlight] Въздействие на алкохола върху мозъка и органите [/highlight]
– [highlight] Кога е открит алкохолът и има ли ползи от него? [/highlight]
– [highlight] Лечение на алкохолната зависимост и последици от алкохолизма [/highlight]
– [highlight] Махмурлук – причини, симптоми и лечение [/highlight]
– [highlight] Видове и степени на алкохолна зависимост [/highlight]
– [highlight] Истинска болест или само пристрастеност е алкохолизма? [/highlight]
– [highlight] Форми на алкохолна зависимост [/highlight]
– [highlight] Митовете за алкохола [/highlight]
– [highlight] Алкохолни напитки – плюсове и минуси [/highlight]