Аневризмите са ограничени (сегментни) патологични разширения на аортата и нейните артериални разклонения. Аневризмите се предизвикват от атеросклероза, дегенеративни и специфични заболявания (напр. сифилис), както и от наранявания на съдовете. Мъжете са засегнати от аневризми от 3 до 10 пъти по-често от жените, а диагностирането и усложненията се наблюдават най-често между 50 и 60 годишна възраст. С напредване на възрастта аневризмите постепенно нарастват, притискат съседни органи и тъкани, а върху костите те предизвикват узури (разрушаване на костното вещество). Асептичното възпаление около аневризмите води до срастване и смъртоносни перфорации в хранопровода, червата и оттам – руптури в ретроперитонеума, които налагат спешни оперативни интервенции.
Симптоми при аневризма на аортата
Аневризма на торакалната аорта
Аневризмата на гръдната част на аортата се изявява с болка зад гръдната кост, задух и сърцебиене. Налице е главоболие и понякога оточност на лицето от компресията на горната празна вена. Кашлицата и пресипналият глас се причиняват от притискане на възвратния нерв и компресия на трахеята или основата на левия бял дроб. Рядко може да се видят пулсации в югуларната ямка. Аускултаторно се долавя типичен систолен шум в 75% от болните.
Аневризма на торако-абдоминалната аорта
При тези аневризми оплакванията са чувство на тежест и болка в епигастриума и усилени пулсации в корема, където се опипва пулсиращ синхронно със сърдечната дейност тумор и се аускултира систолен шум. Компютърната томография и ангиографията уточняват съдовите промени.
Аневризма на абдоминалната аорта
Аневризмите на коремната част на аортата са над 30% от аневризмите на целия организъм. Болките в корема при тях могат да бъдат периодични или постоянни, често са тъпи или появяващи се нощем. От притискане на съседни органи се наблюдава гадене, повръщане, раздуване на корема, запек , прояви на илеус . Аневризми с резмери до 3-4 cm при по пълни пациенти могат да протекат безсимптомно и да не се опипат. Характерно за аневризмата е пулсиращият тумор в корема. Пулсациите се предават във всички страни. При поставяне на длан между горния полюс на аневризмата и дъгата на гръдния кош — симптом на Дебейки (De Bakey), може да се установи, дали аневризмата е под бъбречните артерии. Важен признак е систолният шум под аневризмата, който се долавя в 50% от случаите и липсва при тромбозиралите аневризми. Най-драматични са руптуриралите абдоминални аневризми, при които има нарастване или внезапна рязка болка, съпроводена нерядко с шок и признаци на нарастваща анемия . Туморната маса в корема придобива неясни граници, следва учестяване на пулса с падане на кръвното налягане. Диагностичните изследвания са ехография, рентгенография (фас и профил), компютърна томография, като най-точни са аортографията и дигиталната субстракционна ангиография. Диференциалната диагноза се прави с туморни процеси в корема или ретроперитонеума, кучeшка тения (ехинокок) на черния дроб, кисти на панкреаса, а при руптуриралите абдоминални аневризми — с всички заболявания, водещи до остър хирургичен корем.
Лечение на аневризма на аортата
То е единствено оперативно и при възможност в най-ранния стадий, когато аневризмата се открива като случайна находка или при скринингови методи. Руптуриралите аневризми са със смъртност до 100 %, ако не се оперират в първите часове. При операцията се резецира аневризмално разширената аорта, като заместването и с алопластичен трансплантат е съпроводено и с възстановяване на кръвообращението на нейните клонове в областта на гръдния кош (каротидни и подключични артерии) и торако-абдоминалния сегмент (висцерални, бъбречни и тазобедрени артерии).
Прочетете още за: