Счупване на пръстите на ръката
Директна или индиректна сила.
Симптоми при счупване на пръстите на ръката
- Болезнено подуване
- Формиране на ръб по фалангите
- Изкривяване
Сигурна диагноза е възможна само чрез рентгенова снимка.
Лечение
Счупване на възвишението на крайната (дисталната) фаланга не се нуждае от лечение с гипс. Най-често се касае за отворено счупване. В тези случаи е достатъчна превръзка на раната.
Счупване на средната и основната фаланга – прави се наместване, ако се налага. Поставя се дорзална гипсова шина от предмишницата до крайната фаланга. Воларно (от вътрешната страна) се поставя гипс във функционално положение, който достига до предмишницата. Следва фиксиране на счупения прьст с лейкопласт към гипсовата шина. Счупванията на диафизата на основната и средната фаланги понякога изискват по-продължителна имобилизация – до 3 месеца. При тези счупване на пръстите се провежда активно физикално лечение. Не е необходимо да се изчаква пълното преустройство на калуса на костта.
Внимание!
- Трябва да се обездвижи само счупеният пръст.
- Да не се ограничава подвижността на незасегнатите пръсти!
- Забраняват се шини, фиксираши пръста в изпънато положение (екстензия)!
Счупване на пръстите на краката
Причини
Действие на директна сила.
Симптоми при счупване на пръстите на краката
- Хематом (кръвоизлив)
- Оток
- Болки
Лечение
Счупванията на II-V пръст на ходилото и на крайната фаланга на палеца на крака се нуждаят от лечение с гипс само когато има мекотъканното нараняване. Счупване на основната фаланга на палеца се обездвижва за 3-4 седмици с гипсова подметка, когато фрагментите са разместени или счупването на пръстите е вътреставно. Преди това се изисква наместване. Неразместени счупвания на основната фаланга се фиксират с няколко слоя лейкопласт във вид на осморка, за 2-3 седмици.
Усложнения
Инфекция при отворени счупвания на пръстите на ходилото. При тежки наранявания на меките тъкани на II-V пръст може да се наложи ампутация.