Апендицитът е най-честото остро коремно заболяване при децата. При стари хора диагнозата много често се пропуска, защото при тях се наблюдава атипична или маскирана симптоматика. При кърмачета апендицита е рядко срещан, а в останалите случаи се среща във всяка възраст от живота.
Динамика и развитие на заболяването
Отначало детето с апендицит се оплаква от чувство на натиск в областта на пъпа или в горната част на корема, съпроводено с гадене или повръщане. Скоро след това болката се измества в долната част на корема вдясно. Установява се локализирана болка при натиск в долния десен квадрант на корема (точката на МcBurney), болка при рязко отпускане на коремната стена и промяна на положението на тялото. Също така е налице болка в долната част на корема вдясно, при последователно притискане на дебелото черво (colon descendens) срещу перисталтиката (симптом на Rovsing). Установява се локализирано опъване на коремната стена в същата зона. При дишане пациентът щади коремната стена. Езикът е обложен, но обикновено остава влажен. Температурата е умерено повишена и често показва разлика с 1°С и повече, при сравнително измерване ректално и аксиларно. Налице е левкоцитоза, която достига 10 G/I, понякога и повече.
Водещи симптоми на остър апендицит
- Гадене
- Повръщане
- Болки в долната дясна част на корема
- Опъване на коремната стена (в долен десен квадрант, но може и да липсва при атипично разположен апендикс)
- Болка при натиск на корема (апендикса може да се намира на атипично място при много подвижен цекум)
- Болка в дугласовото пространство при разположение на апендикса в малкия таз!
- Температурна разлика ректално – аксиларно!
Лечение на апендицит
Незабавно изпращане в болница. Ранната операция трябва да се извърши, колкото е възможно по-бързо. При съмнителни случаи е по-добре погрешно изпращане в болница, отколкото да се изчака перфорация на апендикса в къщи! Профилактична апендектомия се препоръчва само в изключителни случаи – дълго пътуване до места, без достъп до квалифицирана медицинска помощ.
Усложнения на апендицит
- Перфорация – Тя води до типичната картина на остър корем
- Перитифличен инфилтрат – В десния долен квадрант на корема се опипва болезнено, сравнително добре отграничено уплътнение. Останалата част на корема е мека. Перисталтиката е нормална.
Заболявания, с подобни симптоми като апендицит
Мезентериален лимфаденит, пневмония (при деца), болест на Крон, бъбречна колика, пиелит, перфорация на стомаха, пелвиоперитонит, аднексит, [highlight] извънматочна бременност [/highlight] с руптура на тръбата, усукана (торквирана) овариална киста.
Прочети още:
– [highlight] Апендицит – симптоми и лечение [/highlight]