Честота и разпространение
Заболеваемостта от първични мозъчни тумори (на централната нервна система – ЦНС) за различните страни на земното кълбо варира от 4,2 на сто хиляди население до 12,6 на сто хиляди население. Заболеваемостта от първичните тумори на гръбначния мозък (интравертебрално пространство) е около 1,3 на сто хиляди население. Сред починалите от различни заболявания (тумори, възпалителни, съдови и др.), първичните тумори на ЦНС се срещат в 1,2% – 3,5%. Сред починалите с тумори, локализирани в различни области на тялото, тези с тумори на мозъка (ЦНС) представляват 5%-10%.
Локализация и възраст
В детската възраст по-голямата част от мозъчните тумори се откриват субтенториално – във вермиса на малкия мозък (медулобластоми), в IV вентрикул (епендимоми) или в понса и медула облонгата (глиоми). При възрастните туморите на мозъка по-често (70%) се наблюдават супратенториално – в голямомозъчните хемисфери на церебрума (глиоми и менингиоми).
Доброкачественост и злокачественост при мозъчни тумори
За разлика от туморите на другите органи и тъкани, първичните тумори на ЦНС показват някои особености: Всеки тумор на мозъка, ако не се лекува води до фатален край. Смъртният изход за болните зависи най-вече от бързината на нарастване на туморната маса в затвореното вътречерепно или вътревертебрално пространство. Всички мозъчни тумори, локализирани в мозъчния ствол или съседните вентрикулни структури имат по-лоша прогноза и бързо водят до фатален край поради компресия на дихателния и сърдечния центрове.. Ако малигнените тумори проникнат в ликворните пространства, могат да метастазират по стените на ликворопроводните пътища до субарахноидното пространство на гръбначномозъчния канал и кауда еквина.
Терминология
Туморите на нервната тъкан не произхождат от зрелите клетки, а от стволовата (плурипотентна) или от прекурсорните (монопотентни) клетки на определена клетъчна популация. Номенклатурата на туморите на мозъка се определя от вида и характера на туморните клетки от способността им към диференциация и степента на анаплазия. Когато се използват термините менингиом, астроцитом, олигодендроцитом и др., трябва да се има предвид, че паренхимът на съответния тумор наподобява зрелите клетки на определен клетъчен тип на нервната тъкан. В случаите, когато диференциацията на туморните клетки е по-слабо изразена и те наподобяват по-младите и незрели (анаплазия) клетки, наблюдавани в ембрионалното развитие на нервната система, тогава туморът се обозначава като злокачествен – анапластичен. Например: анапластичен астроцитом; анапластичен епендимом и т.н.
Първични тумори на нервна система
(Често се обозначават с обобщаващият термин глиоми).
Астроцитни тумори
Те се срещат в около 60% от всички глиоми. Тези тумори на мозъка се локализират в голямомозъчните хемисфери у възрастни (20 – 45 г.) и малкия мозък при децата. Заболелите от астроцитни тумори са по-често от мъжки пол.
Пилоцитен астроцитом (ювенилен) I ст
Тъй като пилоцитните астроцитоми се срещат изключително в детско-юношеската възраст, те се обозначават и като ювенилни пилоцитни астроцитоми.
Макроскопски имат малки размери и са добре отграничени от мозъчната тъкан, което ги различава от дифузните нискостепенни астроцитоми.
Микроскопски. Когато количеството на глиофибрилите е необичайно голямо, поради особения им вид на разположение – успоредно, като кичури от коса, астроцитомите носят наименованието пилоцитни.
Дифузни астроцитоми с ниска степен на анаплазия – II ст.
Макроскопски. Астроцитомите представляват различни по големина възли. Тези мозъчни тумори са неясно очертани от околната мозъчна тъкан, поради което в последните години се употребява все по-често термина дифузен астроцитом. Консистенцията им е умерено плътна, а цветът е бледорозов.
Микроскопски. Клетките на тумора са добре диференцирани. Различията от нормалните астроцити се свеждат предимно до повишения им брой, до слабо изразения клетъчен полиморфизъм, но винаги с изразен ядрен атипизъм и полиморфизъм. Туморните клетки са разположени рехаво една спрямо друга, с доста широки междуклетъчни пространства, до оформяне на микропсевдокисти, изпълнени с муцинозна течност.
Анапластичен (малигнен) астроцитом – III ст.
Микроскопски. При анапластичния астроцитом броят на туморните клетки е много по-голям (плеоцитоза). Клетъчният полиморфизъм и хиперхромността на ядрата са подчертани. Могат да се открият и единични клетки във фаза на митоза.
Глиобластом (Glioblastomа)
Клетките на глиобластома наподобяват в около 80% от случаите клетките от астроглиалния ред. Затова и в ежедневната практика той се отнася към групата на дифузните астроглиални тумори.
Макроскопски. Границата с мозъчната тъкан е неясна, поради подчертания му инфилтративен растеж. Този тумор на мозъка често обхваща изцяло една от голямомозъчните хемисфери, а нерядко чрез corpus callosum инфилтрира и противоположната хемисфера. Срезната му повърхност е пъстра – откриват се множество неправилни червени полета от кръвоизливи и обширни сиво-жълти зони от коагулационна некроза. Консистенцията му е мековата.
Гигантоклетъчен глиобластом
Туморът се отличава с голямото си разнообразие от клетки, откъдето произлиза и наименованието му – “multiforme”. На преден план изпъкват гигантските многоядрени клетки с големите уродливи и “чудовищни” ядра. Съдовете в стромата показват обширни ендотелни пролиферации, сътворяващи гломерулоподобни структури. В мултиформения глиобластом обаче се откриват и своеобразни змиевидно нагънати некротични полета, обхванати радиерно от туморни клетки. Оформят се характерни структури, наречени псевдопалисади. Мултиформеният глиобластом е един от малкото мозъчни тумори, който дава освен вътрецеребрални и екстракраниални метастази.
Олидендроглиални тумори
Олигодендроглиом (Oligodendroglioma) II ст.
Макроскопски. Олигодендроглиомът се открива като добре очертан възел предимно в бялата мозъчна тъкан. Консинстенцията му е умерено плътна и рядко мековата. Срезната му повърхност е сиво-розова, солидна и само понякога кистична (мукоидна дегенерация).
Микроскопски. Клетките на тумора са дребни, окръглени, плътно допрени една до друга. Цитоплазмената мембрана е добре очертана, но цитоплазмата е бледорозова, просветлена. Ядрото е малко, окръглено, хиперхромно и централно разположено. Хистологичната картина наподобява “пчелна пита”. Некроза и митози не се срещат. Стромата е оскъдна, нерядко с калцификати. Понякога сред олигодендроглиалната тъкан се наблюдават и зони с астроцитни туморни клетки. В тези случаи се приема смесен олигодендроастроцитом.
Анапластичен (малигнен) олигодендроглиом (Oligodendroglioma anaplasticum) – III ст.
Макроскопски. Характеризира се с бърз инфилтративен растеж, поради което границите му с околната мозъчна тъкан са разляти. Консистенцията му е мека.
Микроскопски. Картината на места наподобява тип “пчелна пита”, но основно се попада на изразен клетъчен атипизъм. Могат да се намерят и гигантски многоядрени клетки. При този тумор могат да се открият и дребни некротични полета, както и калцификати.
Епендимни тумори
Епендимом (Epеndymoma) II ст.
Макроскопски. Тези тумори на мозъка се появяват най-често по пода и свода на IV вентрикул и в лумбо-сакралната област на гръбначния мозък (conus medullaris или filum terminalis). Епендимомите нарастват бавно, във вид на добре окръглен възел с умерена плътно-еластична консистенция. Повърхността им е неравна, зърниста, а размерът достига до 5-8 cm в диаметър. Откриват се понякога псевдокисти, некротични огнища и хеморагии.
Микроскопски. Типичните случаи на епендимоми са изградени от мономорфни цилиндрични клетки. Подреждането им понякога е във вид на ацини (истински розетки) или във вид на тубули. Рядко в епендимомите се образуват по-големи кисти и канали, тапицирани от туморни епендимни клетки. В други случаи епендимомите се изградени от удължени уни- и биполярни клетки, които се разполагат радиерно около кръвоносните съдове. Създават се характерни структури, обозначавани като псевдорозетки. В централната периваскуларна зона на псевдорозетката се открива светъл пояс от тънките радиерно разположени израстъци, а в периферната й част – тъмен пояс, в който се откриват ядрата и цитоплазмата на изграждащите ги клетки. При епендимомите псевдорозетките са значително по-често срещани от истинските розетки.
Анапластичен епендимом III ст. (Ependymoma malignum)
Макроскопски. Консистенцията на този тумор на мозъка е намалена, а срезната му повърхност – пъстра. Характеризира се с бърз инфилтративен растеж и поради това видимата граница с околната мозъчна тъкан е неясно очертана.
Микроскопки. Наблюдава се изразен клетъчен атипизъм, в това число и гигантски многоядрени клетки и митотични фигури.
Тумори на плексус хориоидеус
Папилом на plexus chorioideus (Papilloma plexus chorioidei)
Макроскопски. Папиломът на плексус хориоидеус е тумор на страничните мозъчни вентрикули с неравна, зърниста повърхност. Среща се и в IV вентрикул.
Микроскопски. Той е представен от напречно, косо и надлъжно срязани папили. За разлика от епендимома, папилите му са много по-нежни, а тапициращият епител е добре подреден и кубичен.
Анапластичен папилом (Папиларен карцином) на pl. chorioideus – III ст
Това е рядък тумор на вентрикулите, който микроскопски се характеризира с картината на един папиларен карцином с друга (извънмозъчна) локализация.
Тумори на менингите (мозъчните обвивки)
Менингиом (Мeningioma) – I ст.
Локализация. Те са свързани с dura mater и локализацията им е обичайно по конвекситета на голямомозъчните хемисфери.
Клиника. Нарастват бавно, експанзивно. Това обуславя и клиничната им симптоматика – предизвикват възбудна (двигателен или сетивен Джаксън) или отпадна симптоматика (паретични прояви в крайниците или тазовите резервоари).
Макроскопски. Формата на тумора е предимно окръглена, но тя зависи и от локализацията. Повърхността му е неравна, а консистенцията – плътна. Срезната повърхност е сивобелезникава.
Микроскопски. Туморът е изграден от доста еднообразни клетки, плътно прилепват една до друга и често се завихрят концентрично (луковичест вариант). Сред туморната маса също често се откриват и ламинарни сферични калцификати или хиалинови клъбца (псамомен вариант). Съдовете в тумора са от зрял тип. Понякога те са в много голямо количество, с хиалинизирани дебели стени. В тези случаи менингиомът се обозначава като ангиоматозен вариант.
Анапластичен (малигнен) менингиом (Meningioma malignum)
Микроскопски. Наред с характерните участъци за менингиом, могат да се открият и огнища, състоящи се от гъсто разположени анапластични клетки, бедни на цитоплазма, с окръглени хиперхромни ядра или понякога с удължени ядра. Рядко могат да се открият и големи едноядрени или гигантски многоядрени клетки.
Тумори на нервните обвивки
Швановата клетка е специализирана за продукция на миелин, но тя е в състояние при определени условия да продуцира и колаген. Всеки тумор, който произхожда от предшествениците на швановата клетка, в зависимост от това до каква степен се диференцира и дали се продуцира колаген, носи и различно наименование: неврином, анапластичен неврином; неврофибром; анапластичен неврофибром.
Неврином, шваном (Neurinoma) – I ст.
Локализация. Невриномът най-често се открива в понто-церебеларния ъгъл, свързан с коренчетата на VIII ч.м.н. – т.е. интракраниално, субдурално. Предизвиква атрофия на костта в отвора на вътрешния слухов канал и дислокация на мозъчния ствол. Второ предилекционно място това са гръбначномозъчните коренчета.
Макроскопски. Невриномът се открива като добре ограничен възел, неправилно окръглен. Консистенцията на тумора е умерено уплътнена. Срезната му повърхност е бледосива, понякога с лек жълтеникав оттенък. Невриномът има експанзивен растеж, който предизвиква компресионен синдром в зоната на ствола и малкия мозък.
Микроскопски: Характеризира се с успоредно разположените удължени клетки, групирани в снопчета. Ядрата на клетките са удължени, пръчковидни до овоидни, с умерена хиперхромност. Снопчетата имат различно направление. Най-характерните хистологични структури за невриномите това са “палисадите” и безядрените просветлени полета, наречени “тела на Верокай”.
Неврофибром (Neurofibroma) – I ст
Микроскопски. Туморните клетки са с овални или удължени ядра, с изразен полиморфизъм. Разполагат се безпорядъчно, но на места се долавя снопчест строеж със завихряне и характерните палисадни структури. Могат да се открият и гигантски многоядрени клетки.
Анапластичен неврином (Neurinoma malignum) – III – IV ст
Микроскопски. Туморните клетки са с овални или удължени ядра, с изразен полиморфизъм. Разполагат се безпорядъчно, но на места се долавя снопчест строеж със завихряне и характерните палисадни структури. Могат да се открият и гигантски многоядрени клетки.
Метастатични мозъчни тумори
Честота
От аутопсираните карциномно болни, метастази в ЦНС се откриват в 29% от тях – 24% интракраниално и 5% в интравертебралния канал. Метастазите се срещат значително по-често у възрастни и стари хора, предимно от мъжки пол. По хистологичната си принадлежност 50% от мозъчните метастази са проява на първични злокачествени тумори в дихателната система. На второ място са метастазите от рак на гърдата и от малигнени меланоми (15% и съответно 10,5%). Нерядко метастазите в ЦНС се дължат и на първични злокачествени неоплазми на стомашно – чревния тракт (рак на хранопровода, рак на стомаха, рак на черния дроб, рак на дебелото черво), на пикочо – половата система (светлоклетъчен карцином на бъбрецитер рак на простатата, рак на тестиса, хориокарциноми). В последните години се срещат все по често и метастази от малигнени лимфоми или левкемии.
Клиника
Съчетават общомозъчна симптоматика с огнищна възбудна или отпадна неврологична симптоматика.
Макроскопски
Метастазите, локализирани в мозъчния паренхим се представят като правилно или неправилно окръглени туморни маси – единични или конфлуиращи, с различни размери, но в повечето случаи ясно отграничени от околната мозъчна тъкан. Те изглеждат със сиво-бял цвят, а нерядко тяхната срезна повърхност е пъстра – наличие на зони с жълта оцветка (некроза) и по-големи или по-малки полета с кръвоизливи. В други случаи, както е при метастазите от малигнен меланом, цвета е черен или тъмнокафяв. Метастазите, които се локализират в дура матер или в лептоменингите, освен под формата на възел, могат да се представят дифузно или под формата на плака. Когато метастазите обхващат дифузно лептоменингите, те се обозначават като менингиална карциноматоза.
Микроскопски
Откриват се по-големи или по-малки огнища с коагулационна некроза, особено в централните части. В повечето случаи добре съхранени туморни клетки се намират само периваскуларно, по чиято характеристика се съди и за първичния процес.
За основните причини за възникване на туморите прочети Трябва ли да страхуваме